зехтин екстра върджин
Зехтинът идва от плодовете на дърветата Olea europaea. Състои се главно от олеинова киселина, с по-малки количества от други мастни киселини като линолова киселина и палмитинова киселина. Повече от 200 различни химични съединения са открити в зехтина, включително стероли, каротеноиди, тритерпенови алкохоли и фенолни съединения. Хидрофилните феноли са най-разпространените антиоксиданти в зехтина. Съдържанието на феноли има антиоксидантни свойства, по-високи от тези на витамин Е.
как се получава?
Зехтин Екстра Върджин (Extra virgin olive oil) – той се получава от първото студено пресоване. Този вид е най-качествен и най-здравословен, защото в него са съхранени всички полезни свойства и това е първото масло, което се извлича от маслините. Неговата киселинност е ниска между 0.8% и 1%.
ползите от зехтин екстра върджин
съдържание на антиоксиданти
Зехтинът може да помогне за предотвратяване на преждевременните признаци на стареене на кожата.
Зехтинът действа като антиоксидант, който е вещество, което предотвратява окисляването. Окисляването е процес, който може да произведе свободни радикали, които са химикали, които потенциално могат да увредят клетките и могат да допринесат за развитието на рак.
Когато се прилагат върху кожата, антиоксидантите могат да предотвратят преждевременно стареене. Също така, някои изследвания показват, че поставянето на зехтин върху кожата след излагане на слънце може да се пребори с клетките, причиняващи рак.
съдържание на витамини
Зехтинът съдържа мастно разтворимите витамини А, D, Е и К. Някои от тези витамини могат да бъдат полезни за кожата. Например, хората са използвали масло от витамин Е локално през цялата история за лечение на различни кожни заболявания, включително псориазис и екзема.
антибактериални ефекти
Доказано е, че зехтинът притежава антибактериални свойства. Има обаче много малко изследвания за способността на зехтина да контролира бактериите по кожата.
Едно проучване разглежда ефектите от използването на зехтин и кокосово масло върху бактериите Staphylococcus aureus върху кожата. Резултатите установиха, че и двете масла проявяват антибактериални свойства, елиминирането на бактериите. Зехтина може също да подобри изцелението при хора с язви на краката, причинени от диабет тип 2.
Овлажняващ ефект
Зехтинът е популярен естествен овлажнител, който често се използва за омекотяване както на кожата, така и на косата.
Алергии към зехтин екстра върджин
Както при всяко вещество, маслото от маслина може да предизвика алергична реакция при някои хора.
Тествайте преди употреба на предмишницата всяка козметика.
автор: Саниха аврамова
литературни източници:
Seray Kabaran1
Arief Budiyanto, Nazim U. Ahmed, An Wu, Toshinori Bito, Osamu Nikaido, Toshihiko Osawa, Masato Ueda, Masamitsu Ichihashi
Filomena Nazzaro,1,* Florinda Fratianni,1 Rosaria Cozzolino,1 Antonella Martignetti,1 Livia Malorni,1 Vincenzo De Feo,2 Adriano G. Cruz,3 and Antonio d’Acierno1
КАРИТЕ/ШИЙ
(BUTYROSPERMUM PARKII)
Дървото ший има зелени плодове във формата на орех, с големи около 4 cm, от ядките на които се добива маслото от карите/ший. В Африка маслото от ший се използва за грижа за бебетата от векове. Местните смятат дървото за свещено. Маслото от ядките му се използва от векове за предпазване на кожата от слънцето, вятърът и сухият климат на континента. Самото дърво живее до 200 години и започва да цъфти след 20-тата си година. Местната традиция е повелявала плодовете му да се берат само от жени.
Маслото от карите е уникален, подхранващ и многофункционален продукт за грижа към кожата, който е в твърдо състояние на стайна температура, а при леко втриване се превръща в нежно масло. Нерафинираното масло от карите е със светложълтеникав цвят и със запазен характерен аромат на ший.
СВОЙСТВА :
- Подхранва кожата, свежа и сияйна кожа
- Успокоява проблемна кожа, суха, напукана, увредена от слънцето
- Кожни възпаления и инфекции – акне, екземи, подсичане
- Помага при стрии
- Грижа против бръчки
- Подхранва краищата на суха и изтощена коса
Днес маслото от карите/ший е световно известно и много разпространено, поради богатия си състав на ценни мастни киселини, витамини (A, D, E), микроелементи. Подхранва в дълбочина, спомага процесите на регенериране и възстановяване структурата на кожата и косата, и има защитни функции. Препоръчва се за зряла, суха и изтощена кожа и коса. Био маслото от карите/ший спомага за премахване на фини бръчици, зарастването на малки ранички и нарушения по целостта на кожата. Може да се използва и като средство за успокояване на кожата от ухапвания на насекоми. Подходящо е за масаж на тялото, грижа за косата и кожата на възрастни, деца и бебета.
КОКОС
(COCOS NUCIFERA)
Кокосовата палма е растение от семейство Палмови(Arecaceae) има средно големи зелени плодове в които има орех, от вътрешността-ядката(копра) на които се добива кокосовото маслото. В тропическите страни маслото от кокос се използва от векове, както за готвене, така и за основна грижа към кожата и косата.
СВОЙСТВА :
- Антиоксидантни
- Подхранва кожата, свежа и сияйна кожа
- Стимулира здравословния растеж на косата
- Успокоява проблемна кожа, суха, напукана, увредена от слънцето
- Кожни възпаления и инфекции – псориазис, екземи, възпалени зърна при кърмене
- Подпомага здравословното функциониране на ендокринната система
- Подобрява имунитета
- Грижа против бръчки и отпускане на кожата
- Подхранва краищата на суха и изтощена коса
- Полезно за отслабване, подобрява храносмилането
- Заздравява зъбите
- Облекчава възпалението и предотвратява кандидоза
- Подобрява здравето на вътрешните органи
- Облекчава стреса и премахва умствената умора
Кокосовото масло набира все по-голяма популярност и употреба вече по цял свят. То е уникален, подхранващ и многофункционален продукт за грижа към храната,косата и кожата, който е в течно състояние на умерена стайна температура, а при леко спадане на температурата се превръща в твърда маса. Маслото от кокос има чисто бял цвят, когато е в твърдо и е прозрачно в течно състояние, със запазен характерен аромат кокос. Повече от 90% от кокосово масло представлява наситени мазнини със следи от няколко ненаситени мастни киселини, като мононенаситени и полиненаситени мастни киселини, витамин А, витамин Е, витамин К и минерали, като желязо.
КАКАО
(THEOBROMA CACAO)
Какаовото дърво е растение от семейство Слезови(Malvaceae) има големи светло жълти шушулки в които са поместени какаовите зърна, от които се след определена обработка се добива какао на прах и какаовото маслото. Тези дървета растат предимно в толите земи на Африка,Азия, Централна и Южна Америка. Името какао идва от езика на ацтеките – науатъл и тяхната дума cacahuatl, което значи какаово зърно.
СВОЙСТВА :
- Антиоксидантни
- Антидепресивни и антистресови
- Ободряващо – дава енергия
- Успокоява, хидратира и подхранва кожата
- Противовъзпалително – проблемна кожа, акне
- Подобрява сърдечно – съдовата система, регулира нивата на холестерол и кръвната захар. Намалява риска от рак, диабет, инсулт, инфаркт и др.
- Спомага за намаляване на килограмите
- Кожни изгаряния, обриви, възпаления и инфекции – рани, проблемна кожа, акне, екземи, дерматит, псориазис, възпалени зърна при кърмене
- Облекчава предместруалния синдром и болките
- Подсилва вените и артериите
- Забавя признаците на стареене, стимулира производството на колаген
- Подобрява еластичността на кожата и предпазва от появата на стрий, целулит
- Мека и сияйна кожа
- Слънцезащитни
- Лубрикант
Какаовото масло има голяма популярност и употреба вече по цял свят. То е уникален, подхранващ и многофункционален продукт за грижа към храната, косата и кожата, който е в твърдо състояние при умерена стайна температура, а при леко втриване се превръща в мека или течна маса(над 40*С). Какаовите зърна имат богато съдържание на протеин, фибри, витамини и минерали – калций, магнезий, желязо,цинк, хром, манган, витамин А, витамин Е, витамин С, Б-комплекс. Съдържат белтъчини, мазнени и въглехидрати, които дават чиста енергия без да се натрупват като излишни килограми, което го прави една чудесна храна за всеки ден, стига да се консумират сурови J.
НЕВЕН
(CALENDULA)
Невен (Calendula) е род растения от семейство сложноцветни. Около 20 вида, разпространени в Средна Европа и Средиземноморието. Едногодишни цветя с жълт до яркооранжев цвят. Често се споменава в индийската религиозна и популярна култура. Името му на български означава буквално „не вехна“ (диал. „не вена“).
КЛАСИФИКАЦИЯ:
царство: Растения (Plantae)
отдел: Васкуларни растения (Tracheophytes)
разред: Астроцветни (Asterales)
семейство: Сложноцветни (Asteraceae)
род: Невен (Calendula)
Научно наименование
Calendula Linnaeus, 1753
Едногодишно тревисто растение. Растението цъфти обилно от месец юли до месец септември. Съдържа флаваноиди, етерично масло, смоли, слузни вещества, каротиноиди и др.
Невенът е познат като лечебно средство още от Древна Гърция. И до днес настойка от невен помага при заболявания на черния дроб и против спазми на вътрешните органи. В козметиката се използва при производство на шампоани и кремове на растителна основа. Помагат и като мехлем за ставни наранявания.
СВОЙСТВА :
- Антивъзпалителни, антимикробни, антиоксидантни
- Успокоява проблемна кожа, суха, напукана, увредена от слънцето
- Болки в ставите
- Кожни възпаления и инфекции – акне, екземи, подсичане, гъбички, млечица, възпалени зърна при кърмене
- Помага при заболявания на черния дроб, жлъчката, хепатит
- При спазми на вътрешните органи
- Стомашно чревния тракт, запек, киселини, гастрит, язва
- При бронхит, възпаления в устната кухина, паравентоза
- Сърдечно съдовата система, високо и ниско кръвно налягане
- Конюктивит и гнойни заболявания на очите
- При прорезни рани, ожулвания
- Стимулира изпотяването
Невена се използва изсушен като чай, още за настойки, мехлеми, кремове, шампоани, паста и вода за зъби и други козметични продукти, тинктури, екстрактно масло, като лапи и компреси.
ЛИМОНОВА ТРЕВА ИЛИ ЦИМБОПОГОН
(CYMBOPOGON)
Лимоновата тревата е многогодишно тревисто растение, използвано в азиатската (особено тайландската, камбоджанската и виетнамската) и карибската кухня.Тя има лимонов аромат и може да се суши и смила на прах или да се използва прясна.Най-често използвана в чайове, супи и кърита, тя е подходяща и за птиче месо, риба, раци, миди и други морски дарове.
КЛАСИФИКАЦИЯ:
царство: Растения (Plantae)
отдел: Васкуларни растения (Tracheophytes)
разред: Житноцветни (Poales)
семейство: Житни (Poaceae)
род: Лимонова трева (Cymbopogon)
Научно наименование
Cymbopogon Spreng., 1815
Има повече от 50 вида Cymbopogon. Източноиндийската лимонова трева (Cymbopogon flexuosus) расте в Индия, Шри Ланка, Бирма и Тайланд, докато западноиндийската лимонова трева (Cymbopogon citratus) се смята, че идва от Малайзия. Въпреки че двете са взаимозаменяеми, C. citratus е по-подходяща за готвене. В Индия C. citratus се използва и като билка и в парфюми.
Други видове в парфюмерийната промишленост са Cymbopogon martini (дестилирана до масло от палмароза) и цитронела (Cymbopogon winterianus Jowitt), от която се получава масло от цитронела. Свещите или ароматните пръчици, направени с високи концентрации на масло от цитронела, прогонват комарите.
СВОЙСТВА :
- Антибактериални, антимикробни и антисептични
- Репелент за насекоми
- Главоболие
- Световъртеж
- Успокоява нервната система, намалява стреса, облекчава при Паркинсон и Алцхаймер
- Болки в мускулите и ставите(ревматизъм, разширени вени)
- Висока температура и възпаления, ларингит, херпес, гърло
- Инфекции на отделителната система
- Инфекции на дихателната система
- Кожни заболявания – акне, екземи, черни точки, херпес
- Дезодориращи – премахва неприятна миризма
- Възпрепятства прекомерното изпотяване
- Елиминира токсините
- Възстановява еластичността на кожата
- Увеличава синтеза на колаген
Лимоновата тревата се ползва като билка, подправка и като етерично масло. По голямата част от нейните полезни свойства се намират именно в етеричните масла.
ЛАВАНДУЛА
(LAVANDULA)
Лавандула е род растения от семейство Устноцветни . Името и най-често се използва за видовете, отглеждани като билки или за украшение. Най-често се използва видът Lavandula angustifolia.
КЛАСИФИКАЦИЯ:
Царство: Растения (Plantae)
Отдел: Васкуларни растения (Tracheophytes)
Разред: Устноцветни (Lamiales)
Семейство: Lamiaceae
Род: Лавандула (Lavandula)
Научно наименование
Lavandula Linnaeus, 1753
Родът включва едногодишни тревисти растения, полухрасти и малки храсти.
СВОЙСТВА :
- Антиоксидантни
- Репелент за насекоми
- Главоболие и мигрена
- Съдейства за добър сън
- Успокоява нервната система, намалява стреса
- Болки в мускулите и ставите
- Кожни възпаления и инфекции – акне, черни точки, екземи
- Облекчава сърбеж при обриви от шарка
- Успокоява стомашни болки и подпомага храносмилането
- Подпомага сърцето при сърдечно-съдови проблеми
- При изгаряне
- Подпомага пчелите в медосъбирането
- Има елементи, които действат като ендокринни разрушители(като чай, не се препоръчва при бременност)
Лавандулата се ползва като чай в кухнята, като етерично масло, лавандулова вода, лавандулов спирт, пудра, серуми, сапуни и т.н. в различни измиващи продукти в козметиката.
Източници: Интернет, Уикипедия