Surya Namaskar / Слънчев поздрав
Движението следва дъха.
Цикъл Surya Namaskar (1цикъл = 12 пози) изпълняват се 12 цикъла:
Следва Поза(асана) номер № 6 от практиката:
6. Chaturanga Dandasana
ЧАТУРАНГА ДАНДАСАНА, НИСКА ДЪСКА
Името на асаната идва от санскрит: „чатур” – “четири”, “анга” – крайника, и „данда” – тояга (отнася се за гръбначния стълб – централният „стълб”, централната тояга-ос или опората на тялото). Така че в груб буквален превод името й би означавало: „поза тояга на четирите крайника”. Може да я наречем още ниска дъска, при която тялото е право, успоредно на пода, и се опира на пръстите на краката и на дланите, с лакти, сгънати под прав ъгъл. Асаната прилича на лицева опора, но дланите са разположени по-близо до корема, а лактите трябва да са плътно до тялото. основната начална поза в стоеж.
Техника: (Издишане)
Чатуранга дандасана е основополагаща асана, която ни учи как да усетим центъра си и да активираме краката, което ще ни е от полза в позите с баланс на ръце. Тя заздравява важни мускулни групи и спомага за цялостната ни добра форма.
От дъска дайте раменете леко по-напред от китките, краката са на пръсти, отворени на ширината на таза, натиснете петите назад, сякаш иската да ги опрете в стена зад Вас. Едновременно с натискането назад на петите, ангажирате бедрените мускули и активизирайте долната част на тялото, протегнете гръдната кост напред, образувайки права, изчистена линия на енергията от короната на главата до стъпалата. С вдишване изтеглете раменете и бедрата нагоре, далеч от пода, издърпайте долната част на тялото нагоре и навътре и отпуснете опашната кост към пода. С издишване, сгънете лактите, дръжте ги над китките, прибрани до торса, в досег с ребрата. Бавно се спуснете към пода, държейки тялото право като дъска, не позволявайте нито на корема да увисва, нито на седалището да се издига нагоре. Сведете поглед надолу, на около 15 сантиметра на пода пред Вас или практикувайте насагра дрищи (поглед към върха на носа), и продължете да се спускате, докато раменете Ви не застанат на същата височина като лактите. Продължете да натискате назад с петите, напред с короната на главата и гръдната кост, дишайки. Стегнете бедрата и седалището. През цялото време имаме външна ротация на ръцете (вътрешната част на лактите сочи напред). За да излезете от асаната, издишайте и отпуснете корема на пода или натиснете с длани до дъска, куче, гледащо нагоре или до куче, гледащо надолу (планина).
АЩАНГА НАМСКАР/ПОЗДРАВ НА ОСЕМ ТОЧКИ
От санскрит „аща” означава „осем”, а „анга” – част. В асаната тялото се допира на 8 точки до земята: пръстите на двата крака, коленете, дланите, гърдите и главата (челото или брадичката).
Въпреки че Ашанга Намаскар ни кара да усетим земята и да се свържем с нея, по същество асаната е назаднавеждаща, което е лесен начин за начинаещите да добият опит с подобни пози. Същевременно това е една хубава асана за укрепване на силата и така помага на прохождащите в йога да направят първите си стъпки към пози, в които ръце
те поемат по-голяма част от тежестта на тялото като ЧатурангаДандасана (начинаещите могат ползват Ащанга Намскар и вместо Чатуранга Дандасана в часовете по виняса). За по-напредналите Ащанга Намаскар е йога поза, особено благоприятна за повишаване на мускулната сила в осемте части, които се допират до пода. Асаната може да се използва като загряваща преди изпълняването на Чатуранга Дандасана, като мек начин за загряване на ръцете и раменете. Раздвижването и гъвкавостта в гърба и врата ще Ви помогнат да балансирате тялото и да подобрите координацията му. Поздравът на осем точки е чудесна възможност да придобиете сила и жизненост, докато подготвяте тялото си за по-задълбочена йога практика. Ащанга Намскар се използва и от поклонниците за изразяване на почитание към божествата в индийските храмове.
Техника: (Издишане)
Упражняването на Ащанга Намаскар увеличава силата на ръцете, докато загрява тялото, и го подготвя за по-натоварващи движения.
Застанете в дъска, тялото е успоредно на пода, убедете се, че раменете са точно над китките. С издишване, свалете коленете в пода. Нека пръстите на краката останат стъпили в постелката. Сгънете лактите, така че да са в досег с ребрата, насочени назад към петите. Изнесете гръдния кош и брадичката напред и ги свалете до земята, поставяйки гърдите точно между двете ръце, а брадичката – внимателно на пода. Нека лактите да останат плътно от двете страни. Раменете и гръдният кош са в една линия с ръцете, лактите са насочени нагоре и назад, дланите са хубаво поставени плътно на постелката с отворени пръсти. Така следните части ще са в досег с пода: пръстите на двата крака, двете колене, двете длани, гръдният кош и брадичката. Тазът и коремът са повдигнати (убедете се, че сте повдигнали таза хубаво нагоре, кол
кото Ви е възможно). Позата се заема с издишване и се задържа с издишан въздух за няколко секунди, когато се изпълнява като част от Поздрава към Слънцето. След което свалете торса на пода и се отпуснете. Може да продължите, като върнете обратно в дъска или изпълните Бхуджанагасана (кобра) или Урдхва Мукха Шванасана (куче, гледащо нагоре). Специално за начинаещите – имайте предвид, че тази поза е като половин лицева опора, което ще Ви помогне да култивирате сила в ръцете, необходима за изпълнението на Чатуранга Дандасана. Ако се изпълнява като част от Поздрава към Слънцето, асната може да бъде придружена с напяването на мантрата „Ом Пушне Намаха” – означава „Поздрав към този, който дава силата”. Смисълът е да се прослави Бога на Слънцето като божествен източник на всяка енергия в света. Това е шестата поза от Сурия Намскар.
Ползи:
Облекчава болки в гърба. Заздравява мускулите на ръцете, раменете, корема, краката и гърба. Заздравява гръдния кош. Увеличава гъвкавостта на гърба, гръбначния стълб и врата, като в същото време отваря гръдния кош. Съдейства за подобряване на мускулния статус на всичките осем точки, участващи в асаната (2 ръце, 2 стъпала, 2 колене, гърди, лице). Редовното й практикуване спомага за култивирането на сила в цялото тяло и подготвя за пози с баланс на ръце и такива, при които тежестта на тялото се поема от ръцете. Изчиства ума, намалява напрежението и тревожността.
Приложение: Превенция за гръбначни заболявания.
Не се препоръчва при травми на гърба или гръбначния стълб. Болки в областта на седалището. Kарпално-тунелен синдром (болезнено състояние, причинено от притискане на ключов нерв в китката). Скорошни травми във врата, раменете, лактите или китките. Бременност след третия триместър.
Елена Владимирова
С Благодарност към Катерина Коцева/ Lotus Spirit!
източник : http://spiritlot.blogspot.com